هیچ داغی برای من سخت تر از داغ از دست دادن مدافعان سلامت نبود

16 -2665
K2_ITEM_AUTHOR 

وزیر بهداشت گفت: خودم را در داغ سنگین شهادت مدافعان سلامت با خانواده های این عزیزان شریک می دانم. روز و شب های سختی بر من و همکارانم در این 9 ماه، گذشت و شب های بسیار سختی تا صبح پیگیر امور بودیم و سعی می کردیم که این ویروس منحوس، حداقل فشار را به مردم این سرزمین وارد کند.

 

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در دیدار جمعی از خانواده های شهدای مدافع سلامت که در موزه تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، ضمن گرامیداشت زادروز ولادت حضرت محمد(ص) و در واکنش نسبت به اقدام اخیر فرانسه در اهانت به پیامبر مهربانی، اظهار داشت: محمد تا ابد تابنده چون خورشید خواهد ماند/ جهانی نیک می داند/ که نامی همچو نام پاک پیغمبر موید نیست/ و مردی زیر این سبز آسمان همتای احمد نیست/ زمین ویرانه باد و سرنگون باد‌ آسمان پیر/ اگر بینیم روزی در جهان نام   " محمد "  نیست.

وی افزود: برای روح بلند شهدای مدافع سلامت، همنشینی با اولیاء الله و شهدای کربلا آرزومندم. باور کنید در میان همه سختی هایی که کشیدیم، هیچ داغی برای من سخت تر از داغ از دست دادن مدافعان سلامت نبود. باور کنید که از همه شما خانواده های مدافعان سلامت، داغدارترم. باور کنید من با هر کدام از اینها یکبار مرگ را تجربه کرده ام. خیلی برای یک فرمانده راحت تر است که خودش نابود و نیست و دود شود اما داغ یکایک عزیزانش را نبیند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: از کار و سختی کار هرگز نرنجیدم اما از دست دادن یکایک مدافعان سلامت برای من داغی جگرسوز بود و می فهمم که خانواده های این عزیزان چه سختی هایی می کشند. امیدوارم که خداوند با صبوری، حوصله و بردباری همه ما را از این روزگار سخت عبور دهد. 

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: روزهای دفاع مقدس را بخاطر داریم و من در تمام زندگی ام به پست، مقام، مال و دارایی های هیچ کس غبطه نخوردم جز به حال شهدا. وقتی زندگی ناب و معنوی و حال و هوای شهدای دفاع مقدس و مدافع سلامت را مرور می کنم، به یک جمع بندی می رسم که اینها، دوره هایی را طی کرده اند که برای هر کس قبل از شهادت، پیمودنی نیست. 

وی افزود: اولین اتفاقی که برای شهدا قبل از شهادت رخ می دهد و یکایک آنها را مرور کرده ایم، رسیدن به سطحی از معرفت است که این معرفت ویژه یک مقام معنوی در حد بالا و مقدمه ای برای دلدادگی و عاشقی است. اولین اتفاقی که برای ورود به مرحله عاشقی و دلدادگی به پرورگار برای شهدا می افتد ، معرفت ویژه ای است که شکل می گیرد. در تمام شهدا این حالت ها را دیده ام یعنی دل کندن از دنیا. 

وزیر بهداشت یادآور شد: سالها پیش کتابی می خواندم که در آن نوشته بود "کسی می تواند پای عشق بمیرد که پیش از آن، زندگی جلوی چشمان وی مرده باشد" وقتی به موسی که در کوه طور دنبال آتش برای گرم کردن همسرش که در حال زایمان بوده وحی می شود که " حتی کفش هایت که عامل وابستگی تو به دنیا است را بیرون بیاور که تو در وادی مقدس پر پیچ و خمی" این مقدمه دلدادگی و عاشقی پروردگار، این سطح از معرفت است و این معرفتی که انسان را از ماده و دنیا دور می کند.

دکتر نمکی گفت: شهید به مرحله ای از معرفت می رسد که دیگر خودش نیست و قابل ارزیابی مادی نیست و این مقدمه ای است که تمام شهدای ما پیموده اند. بارها گفته ام وقتی همه از وحشت ویروس کرونا فرار کردند، مدافعان سلامت مانند پروانه دور بیماران گشتند، وقتی همه لمیده بودند اینها بر سینه بیمار خمیده بودند و دیدیم که اینها در اوج وحشت از ویروس، عاشقانه تن به آتش زدند که یک معرفت مقدماتی عالی می خواهد که کار هر کس نیست. شاید در بین همکاران ما هم برخی تن به این آتش نزدند که به ندرت بودند اما این سطح از معرفت کار هر کس نیست. 

وی اظهار داشت: همه ما یک روز از این دنیا می رویم اما برخی شیوه رفتن ها و جان به جان آفرین تسلیم کردن، خودش یک هنر و موهبت است. می گویند "خدایا تو خوب زیستن را به من بیاموز که در کنار این خوب زیستن، خوب رفتن را نصیبم کنی". یکی از ویژگی های شهدا، ماندگاری، پایداری و جاودانگی است و نباید آنها را جزء اموات به حساب بیاوریم چون آنها نزد پروردگار، روزی ویژه دارند و یکی از این روزی های ویژه، نور ماندگاری است. 

وزیر بهداشت گفت: صدای دوست و یار دیرینه ام استاد محمد رضا شجریان با قطعه شب، سکوت و کویر که با همکاری گروهی از هنرمندان دوتار نواز ساخته شده بود را شنیدم و بغضم گرفت. استاد شجریان از جاودانه ها است که همواره در تاریخ این سرزمین خواهد ماند و هرگز از مجموعه هنر این سرزمین، کسی صدای خسرو آواز ایران را فراموش نخواهد کرد. 

دکتر نمکی افزود: وقتی در کویر ستاره ها و نورباران آنها را می بینید، باید بدانید که خیلی از ستاره ها دیگر نیستند و میلیونها سال طول می کشد تا نور آنها به ما برسد و ستاره ای که در شب می بینید، سالها پیش فیزیک آن معدوم و منهدم شده اما نور آن وجود دارد. شهدا مثل این ستاره ها هستند که در تاریخ یک سرزمین، جاودانه می مانند.

وی خاطرنشان کرد: غروب عاشورا، یزید و اصحابش فکر کردند که بازی را برده اند اما آنها در تاریخ، ملعون و معدوم شدند و نام حسین(ع) و یارانش مثل نور ستاره ها بلکه نور خورشید جاودانه شد و شهید یکی از اثرات ماندگارش، نور و جاذبه ای است که از خودش بجای می گذارد و برای نسل های آینده یک سرزمین، سرمشق و درس می شود. 

وزیر بهداشت ادامه داد: امیدوارم که نور معرفتی که در دل شهید تابید و بازتابش را امروز و در آینده خواهیم دید، دل داغدار خانواده های آنها را بتواند آرام تر کند. به پدران و مادران، فرزندان، همسران و تمامی خانواده های شهدای مدافع سلامت، این داغ بزرگ را تسلیت می گویم و امیدوارم که خداوند اجر دنیا و آخرت را نصیب کند. 

دکتر نمکی خطاب به خانواده های شهدای مدافع سلامت، گفت: دعا کنید. دعاهای شما خیلی موثر تر از دعایی است که ما می کنیم. دل های شما مملو از اندوه و در کنار آن، یک نشاط روحانی است و این دلها، پر از  جذبه پروردگار است و خواهشم این است که در شبانه روز بیشتر دعا کنید تا عزیزان دیگری را از دست ندهیم و هر چه زودتر بتوانیم بر این بلایی که سرزمین ما و همه مردم دنیا را گرفته، فائق آییم. ما برای هیچ شهروندی در هیچ کجای دنیا، جز سلامتی، آرزو نداریم و امیدوارم که دنیا بتواند هرچه زودتر از این پدیده بلاخیز، رهایی پیدا کند.

وی تاکید کرد: خاک و تربت شهدای مدافع سلامت را همواره توتیای چشم خواهم کرد و خودم را در این دوره از این مسئولیت، مدیون شجاعت، جسارت و ایثار مدافعان سلامت می دانم و تردید نکنید که نام آنها در کتاب نظام سلامت به عنوان ایثارگران راستین این عرصه ثبت خواهد شد. دانشمندان زیادی در طول تاریخ بوده اند که همه میهمان تاریخ بوده اند اما شهدا صاحبان تاریخ هستند و این را بدانید که بدون شک نسل های آینده ما به حرکت حماسی و بزرگ شهدای مدافع سلامت سر تعظیم فرود خواهند آورد

45 K2_VIEWS
مسیبی

تماس با بیمارستان

  • آدرس : کاشان. بلوار قطب راوندی- بلوار پرستار- بیمـارستــان فـوق تخصصــی آیت الله یثربـــی (ره) کاشــان
  • ایمیل : info@yasrebihospital.ir
  • فکس : 55621530-031
  • تلفن  : 55585000-031

تماس با اورژانس و دفتر پرستاری

  • اورژانس بیمارستان با 16 تخت و مجهز به اتاق تریاژ
  • ترومـا و اتـاق احیــاء و سیــستم مـانیتـورینــگ بیمـار
  • تلفن اورژانــــــس  : 55585000-031 داخلی 215
  • تلفن پزشک کشیک  : 55585000-031 داخلی 115
  • تلفن دفتر پرستاری  و متــرون : داخلی  220  و 221

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده