رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت اعلام کرد: بی‌خطرسازی 90درصد زباله‌های بیمارستانی/ شهرداری زباله‌های عادی و عفونی را مخلوط می‌کند

16 اسفند 1395
K2_ITEM_AUTHOR 
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: 90درصد بیمارستان های کشور زباله‌های بیمارستانی را بی‌خطرسازی می‌کنند، اما برخی شهرداری ها برای کسب درآمد بیشتر، دوباره پسماندهای بی‌خطر شده را با زباله‌های عفونی مخلوط می‌کنند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، خسرو صادق‌نیت گفت: هم اکنون حدود 90 درصد بیمارستان های کشور با خرید، نصب و راه اندازی دستگاه های بی خطرسازی زباله های بیمارستانی که عمدتا از نوع دستگاه های اتوکلاو هستند، زباله های عفونی بیمارستانی خود را بی خطر و عادی سازی می کنند تا همراه سایر زباله های عادی از طریق نیروهای شهرداری جمع آوری و دفع شود.
وی افزود: هزینه دفع زباله های عادی با زباله های بیمارستانی بی خطر شده تقریبا یکسان است اما هزینه دفع زباله های عفونی بیمارستانی در صورتی که شهرداری آنها را دفع کند به علت نیاز به تجهیزات بیشتر، گرانتر و چندین برابر است به همین علت برخی شهرداری ها از جمله شهرداری تهران، بی خطرسازی زباله های بیمارستانی را قبول ندارند و دوباره این زباله های عادی شده را به عنوان زباله های عفونی از بیمارستان تحویل می گیرند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: با توجه به هزینه های زیادی که بیمارستانها برای خرید، نصب و راه اندازی دستگاه های بی خطرسازی زباله بیمارستانی انجام داده اند، این اقدام شهرداری ها کم لطفی در حق بیمارستان های کشور است و ممکن است در آینده، ادامه این خدمت ارزشمند بیمارستانهای کشور را مختل کند.
وی ادامه داد: با وجود این اقدام شهرداری تهران، وزارت بهداشت بر اساس ابلاغیه هایی که به بیمارستان ها داشته است به هیچوجه کار بی خطرسازی زباله های عفونی را متوقف نکرده است و علاوه بر حدود 90 درصد بیمارستان های کشور که کار بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی را انجام می دهند، اقدامات لازم برای اینکه 10 درصد باقیمانده بیمارستان ها نیز کار بی خطرسازی را انجام دهند، در دستور کار است.
صادق‌نیت افزود: تمام بیمارستان های بزرگ کشور اکنون کار بی خطرسازی زباله های عفونی و بیمارستانی را انجام می دهند و تعداد 10درصد باقیمانده بیمارستان ها عمدتا بیمارستان های کوچکتری هستند که به خاطر حجم پایین تر زباله و نداشتن فضای کافی، تجهیزات بی خطرسازی ندارند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت روز سه شنبه در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که آیا شهرداری تهران همچنان به دنبال ایجاد زباله سوز مرکزی برای زباله های بیمارستانی است و نظر وزارت بهداشت در این مورد چیست، توضیح داد: در گذشته شهرداری تهران به دنبال ایجاد زباله سوز مرکزی برای زباله های بیمارستانی بود و حتی دو یا سه محل را نیز برای راه اندازی آن معرفی کرده بود اما با مخالفت وزارت بهداشت به نظر می رسد این موضوع دنبال نشده است.
وی گفت: ایجاد زباله سوز مرکزی با چند مشکل اساسی رو به روست اول اینکه ایجاد یک نظام استاندارد برای حمل و نقل زباله های عفونی به نحوی که هنگام انتقال این زباله ها سلامت مردم تهدید نشود، کار مشکلی است. دوم اینکه خود زباله سوز منشاء تولید آلودگی هواست و با توجه به آلودگی هوای بالا درتهران، ایجاد یک منبع جدید تولید آلودگی در این کلانشهر توجیه ندارد.
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با بیمارستان

  • آدرس : کاشان. بلوار قطب راوندی- بلوار پرستار- بیمـارستــان فـوق تخصصــی آیت الله یثربـــی (ره) کاشــان
  • ایمیل : info@yasrebihospital.ir
  • فکس : 55621530-031
  • تلفن  : 55585000-031

تماس با اورژانس و دفتر پرستاری

  • اورژانس بیمارستان با 16 تخت و مجهز به اتاق تریاژ
  • ترومـا و اتـاق احیــاء و سیــستم مـانیتـورینــگ بیمـار
  • تلفن اورژانــــــس  : 55585000-031 داخلی 215
  • تلفن پزشک کشیک  : 55585000-031 داخلی 115
  • تلفن دفتر پرستاری  و متــرون : داخلی  220  و 221

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده