مطالب آموزشی و تخصصی

اهدای کتاب ؛اهدای دانایی

✴️✴️

اهدای_کتاب ؛اهدای دانایی


در راستای گسترش، ترویج و تبلیغ فرهنگ کتاب و کتابخوانی در یمارستان فوق تخصصی آیت الله یثربی کاشان فراخوان «یاد یار مهربان» از 24بهمن ماه 96 به مدت نامحدود برگزار می شود
.بر همین اساس پزشکان، پرستاران، کارکنان و بیماران محترم می توانند با  اهدای کتاب، دیگران را درکسب منابع علمی سهیم نمایند.

لطفا جهت اهدای کتاب به سرکار خانم آبیاتی مراجعه فرمائید

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مصرف بیش از اندازه چای، شکلات کاکائویی و سبزیجات با برگ سبز موجب بالا رفتن اگزالات می‌شود و بالا بودن اگزالات در ادرار، افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سنگ کلیه قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، مژگان مرتضوی با اشاره به اینکه هر ساله دومین پنجشنه ماه مارس را روز جهانی کلیه اعلام می‌کنند، گفت: برنامه سال جاری با شعار "بیماری‌های کلیه و چاقی" در استان اصفهان برگزار می‌شود.
وی هدف از برگزاری این برنامه را آگاه‌سازی مردم نسبت به نقش کلیه در بدن عنوان کرد و افزود: در صورتی که کلیه مبتلا به نارسایی شود در سایر اعضای بدن نیز ایجاد اختلال می‌کند.
وی با بیان اینکه از طریق آزمایش کراتینین خون و ادرار می‌توان نسبت به بیماری کلیه آگاهی یافت، گفت: بالا بودن اگزالات در ادرار، افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سنگ کلیه قرار می‌دهد. مصرف بیش از اندازه چای، شکلات از نوع کاکائویی و سبزیجات با برگ سبز موجب بالا رفتن اگزالات می‌شود.
مرتضوی با اشاره به اینکه کمبود آب بدن یکی دیگر از علل ابتلا به سنگ کلیه است، گفت: 50 درصد سنگ کلیه با مصرف آب دفع می‌شود، اما این بدان معنا نیست که آب تنها برای دفع سنگ کلیه موثر است زیرا مصرف بیش از اندازه آن نیز برای تمام بیماران کلیوی مفید نیست.نخستین مجمع عمومی شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران

خبرایران:امروز دوشنبه، 16 اسفند نخستین مجمع عمومی شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران و پنجمین نشست تخصصی موسسات خیریه فعال در این حوزه برگزار شد.
 

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ امروز، دوشنبه، 16 اسفند 1395نخستین مجمع عمومی شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران در کتاب‌خانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران به ریاست دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد.

در آغاز این نشست که با حضور اکثریت قریب به اتفاق موسسات و تشکل‌های فعال این حوزه تشکیل شد، دکتر محمد نصیری، مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، دستور کار نشست را در دو بخش رای‌گیری برای شورای مرکزی و بازرسان شبکه ملی سرطان و پنجمین نشست تخصصی موسسات خیریه فعال حوزه سرطان با حضور معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو  اعلام کرد.

دکتر نصیری با ارایه گزارش از نشست‌های پیشین شبکه و نشست‌های تخصصی و پی‌گیری‌های انجام‌شده در راستای تشکیل شبکه گفت: در نشست‌های پیشین شبکه حضور معاونان و شخص وزیر بهداشت را داشتیم. دکتر ملک‌زاده، معاون پژوهشی، در نشست سوم، دکتر آقاجانی، معاون درمان، دکتر سیاری، معاون بهداشت، و برخی از مدیران کل مربوطه وزارت و جناب وزیر در نشست چهارم در موسسه محک به مناسبت روز ملی سرطان را داشتیم که الحمدلله برنامه‌های خوبی اجرا شد.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه سلامت افزود: برای نخستین بار در سال جاری، هفته سرطان با حضور فعال و ارتباط وسیع تشکل‌های غیردولتی و موسسات خیریه این حوزه از سراسر ایران برگزار شد.

دکتر نصیری در پایان گفت: در این نشست نیز میزبان دکتر رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو، هستیم تا هم سخن‌رانی کنند و هم به پرسش‌های متعدد فعالان حوزه سرطان پاسخ‌ها و راه‌کارهای لازم ارایه شود.

سپس، دکتر ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، گفت: در معاونت اجتماعی تلاش کردیم با تعامل با بدنه اجرایی وزارت بهداشت، موجبات حل مشکلات موسسات و تشکل‌های حوزه سرطان و دیگر حوزه‌ها در مسیر اجرا و خدمات را فراهم آوریم و الحمدلله بسیاری از مشکلات رفع شده است.

دکتر ایازی در ادامه درباره جشن یکمین سالگرد تشکل غیردولتی اهدای عضو ایرانیان و گستره فعالیت و خدمات انجام شده در این زمینه از سوی این انجمن سخن گفت و افزود: تشکل‌ اهدای عضو ایرانیان در این مدت کوتاه توانسته با حرکت حساب شده و برنامه‌ریزی و جذب افراد توانمند، گامی موثر در این حوزه بردارد. ایجاد شعب استانی و سایت چندزبانه، برگزاری جشن نفس و جشنواره هنرهای تجمسی (که متقاضی خارجی نیز داشته است) از اهم فعالیت‌های این انجمن است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت افزود: اهدای عضو ایرانیان یک تشکل است و چنین خدمات و هم‌افزایی‌ای داشته است. حال شبکه سرطان با تعداد زیاد انجمن‌های عضو و شناخته‌شده و مهم، خواهد توانست خدمات گسترده‌ای را ارایه دهد چنان چه تا کنون نیز انجام شده است.

دکتر سید محمدهادی ایازی در پایان گفت: با تشکیل رسمی این شبکه خواهیم توانست هم باری سنگین را از دوش مردم گرفتار برداریم و هم دولت را یاری رسانیم و هم جلوی موازی‌کاری و هم‌پوشانی را بگیریم. ما در معاونت اجتماعی به دنبال سلامت جامعه‌محور و حضور و نقش پررنگ مردم و موسسات و تشکل‌ها هستیم.

پس از سخنان دکتر ایازی روند انتخابات شورای مرکزی نخستین مجمع عمومی شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران با معرفی نامزدهای پذیرش مسوولیت آغاز و پس از معرفی مختصر نامزدها از موسسه خویش، رای‌گیری با حضور ناظران تشکل‌ها و وزارت کشور انجام شد.

در ادامه دکتر رسول دیناروند، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو، در پنجمین نشست تخصصی موسسات خیریه فعال در حوزه سرطان به سخن‌رانی پرداخت.

دکتر دیناروند گفت: یکی از مهم‌ترین کارهای دوران وزارت دکتر هاشمی، تشکیل معاونت اجتماعی و حضور دکتر ایازی به عنوان فردی خارج از وزارت بهداشت و صاحب تجربه اجتماعی بالا در این سمت است که توانسته گام‌های بسیار موثری برای نظام سلامت بردارد و نمونه آن همین شبکه و نشست است.

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه به مسایل مبتلابه بخش دارو در کشور و تصمیمات گرفته شده و اقدامات انجام شده در این زمینه در دولت یازدهم پرداخت و گفت: متاسفانه به دلیل عدم پرداخت سهم بیمه‌ها از سوی شرکت‌ها و سازمان‌های بیمه‌گر به نظام سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی، طرح تحول سلامت را با چالش جدی مواجه ساخته است و فشار بسیار زیادی را بر وزیر فرهیخته بهداشت و نظام سلامت وارد کرده‌اند و امیدواریم هر چه زودتر با تدابیر لازم از مرز بحران بازگردیم و شاهد پیش‌رفت و بهبود خدمات به مردم باشیم.

سپس دکتر دیناروند، به پرسش‌ها و صحبت‌های حاضران در نشست و انتقادات مطروحه در رسانه‌ها به صورت مبسوط و مدلل پاسخ دادند.

در ادامه دکتر ایازی به قرائت نتایج آرای گرفته شده برای تشکیل شورای مرکزی و هیات مدیره شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران به شرح زیر پرداخت:

تشکل‌ها و موسسات امید ارومیه، ریحانه اردبیل، آرین آمل، ولی‌عصر تهران، هرندی اصفهان، حمایت از بیماران سرطانی کردستان، مهیار تهران، انجمن امداد سرطان ایران بابل، محب سلامت کاشان، مهر سهیلا، مهرآیینان مهر کرمانشاه، مهرگان مراغه، امدادگران عاشورا، و کومش سمنان به علاوه هیات موسس متشکل از بهنام دهش‌پور، محک، امید فارس، حمایت از بیماران سرطان رضای اصفهان، آلا، فرهاد و نور به عنوان شورای مرکزی انتخاب شدند. موسسات و تشکل‌های امام حسن مجتبی بیمارستان فیروزگر تهران، حمایت از بیماران ایرانیان اصفهان، خیریه سید محمدحسین رضوی، حمایت از بیماران سرطانی اصفهان و کانون سرطان همدان به عنوان اعضای علی‌البدل شورای مرکزی انتخاب شدند.

موسسه امدادگران عاشورا نیز به عنوان بازرس اصلی و نشاط سنقر کرمانشاه به عنوان بازرس علی‌البدل برگزیده شدند.

هیات مدیره نیز از موسسات بهنام دهش‌پور، محک، نور، آلا، ریحانه اردبیل، نسترن مشهد و کمک به بیماران سرطانی شد و موسسات آرین، فرهاد و حضرت ولی‌عصر نیز به عنوان علی‌البدل انتخاب شدند.

گفتنی است نخستین مجمع عمومی شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران که در کتاب‌خانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور فعالان حوزه سرطان تشکیل شد، دکتر مصطفا جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی، دکتر علی مطلق، رییس اداره سرطان وزارت بهداشت، و دکتر رضا ملک‌زاده، رییس گروه نظارت و ارزیابی و انجمن‌های دوستی و بین‌المللی امور سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت کشور (به عنوان ناظر و نماینده وزارت کشور)، نیز حضور داشتند.

ام اس و زنان

خبرگزاری ایرنا- بیماری ام اس که زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند،علائم و مشکلات خاصی را دراین قشر ایجاد می کند که مردان آنها را تجربه نمی کنند.

 به گزارش  گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، بیماری ام اس یا 'مالتیپل اسکلروزیس' یک بیماری خودایمنی است که سیستم عصب مرکزی را درگیر می کند و بالقوه ناتوان کننده است.در این بیماری سیستم ایمنی بدن به پوشش ملانین که حافظ فیبرهای عصبی است، حمله می کند. این کار ارتباط میان مغز و سایر قسمت های بدن را مختل کرده و در نهایت به این اعصاب آسیب می زند.
ام اس در زنان اغلب در سنین 20 تا 40 سالگی تشخیص داده می شود؛ درحالیکه بیشتر علائم این بیماری در میان زنان و مردان مشترک است اما این وضعیت می تواند اثرات خاصی بر قاعدگی ، بارداری، یائسگی و ..... داشته باشد.

*** دوره های قاعدگی
دمای بدن قبل ازدوره قاعدگی و در جریان آن افزایش می یابد و این موضوع می تواند درعلائم ام اس زنان مبتلا تاثیر بگذارد. برخی از داروهای ام اس می توانند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارند. این داروها باعث دوره های نامنظم قاعدگی می شوند، با این وجود این عوارض جانبی اغلب در طول زمان بهبود می یابند.

*** پیشگیری از بارداری وام اس
زنان مبتلا به ام اس معمولا می توانند هر روش موجود پیشگیری از بارداری را انتخاب کنند.با این حال در زمان انتخاب یک داروی جلوگیری از بارداری این موضوع حائز اهمیت است که نوع داروی مصرفی ام اس و تعامل آن با داروی انتخابی پیشگیری از بارداری مد نظر قرار گیرد.

*** بارداری وام اس
پیش از این گمان می رفت که بارداری بر ام اس تاثیر منفی دارد اما اکنون شواهدی وجود دارد که میزان عود این بیماری، در دوران بارداری کاهش می یابد و تصور می شود که دلایل آن هورمونی باشد.
همچنین این احتمال وجود دارد که چرخه های عود این بیماری بعد از تولد نوزاد زمانی که هورمون ها به سطوح قبلی خود بازمی گردند، افزایش یابد. با این حال تحقیقات نشان می دهند که بارداری هیچ تاثیری بر پیشرفت طولانی مدت ام اس ندارد.
بطور کلی یک زن مبتلا به ام اس به اندازه یک زن فاقد این بیماری احتمال برخورداری از یک بارداری سالم را دارد.
از آنجاییکه مصرف برخی از داروهای ام اس در دوران بارداری بی خطر نیست معمولا توصیه می شود که سه ماه قبل از بارداری مصرف این داروها متوقف شود. اما این کار باید با مشورت با یک متخصص انجام شود زیرا توقف ناگهانی برخی از این داروها می تواند مضر باشد.

*** بارداری و علائم ام.اس
علائمی از بیماری ام اس که در دوران بارداری می توانند تشدید شوند عبارتند از:
- از دست دادن تعادل
- خستگی
- کمر درد
- مشکلات مثانه و روده

*** یائسگی و ام.اس
در دوران یائسگی برخی علائم ام اس از جمله خستگی و مشکلات مثانه می توانند وخیم تر شوند. زیرا در دوران یائسگی نیز مانند دوران بارداری سطوح هورمونی تغییر می کند.
یک مطالعه که به تازگی به بررسی تاثیر یائسگی بر ام اس پرداخته است، نشان می دهد که بعد از یائسگی زمانی که بدن تولید هورمون استروژن را متوقف می سازد، سطح ناتوانی با میزان سریعتری افزایش می یابد. درمان جایگزین با هورمون (HRT) با افزایش سطح استروژن در بدن، به تاخیر این تاثیر در زنان مبتلا به ام اس کمک می کند.

*** علائم و نشانه های عمومی ام اس
علائم و نشانه های ام اس نسبت به سطح آسیب و اعصاب تحت تاثیر قرار گرفته متفاوت هستند که این علائم عبارتند از :
- مشکلات بینایی از قبیل دوبینی طولانی مدت، از دست دادن جزئی از بینایی یا کل بینایی ، ضعف و بی حسی در یک یا چند اندام
- سوزن سوزن شدن یا درد
- لرزش
- هماهنگی ضعیف یا از دست دادن تعادل بدن
- لکنت زبان
- خستگی
-سرگیجه
- اختلال مثانه و روده

*** دلایل و عوامل خطرساز
هنوز علت اصلی ابتلای برخی افراد به بیماری ام اس مشخص نشده است. اما به نظر می رسد که ابتلا به این بیماری به علت ترکیبی از عوامل ژنتیکی و زیست محیطی باشد.
برخی عوامل خطر که می تواند احتمال ابتلای برخی افراد را به ام اس افزایش دهد، عبارتند از :
- جنسیت: احتمال ابتلای زنان به ام اس دو برابر بیشتر از مردان است
- سن: ام اس معمولا در سنین 15 تا 60 سالگی بروز می کند و در زنان بطور اختصاصی تر در سنین بین 20تا 30 سالگی رخ می دهد.
-سابقه خانوادگی: اگر در خانواده ای یک از والدین و یا یک خواهر یا بردار به ام اس مبتلا باشند احتمال اینکه فرد دیگری در این خانواده به ام اس مبتلا شود، افزایش می یابد.
- ویروس هایی مانند اپشتین-بار (Epstein-Barr) که باعث مونونوکلئوز عفونی یا بیماری بوسه می شوند.
مونو نوکلئوز عفونی یا بیماری بوسه، یک بیماری ویروسی است که از طریق دهان منتقل شده و علائمی شبیه آنفلوآنزا (تب، خستگی و…) دارد.
- برخی از وضعیت های خود ایمنی مانند بیماری التهابی روده، بیماری تیروئید و یا دیابت نوع 1
- سطح کم ویتامین D
- چاقی
- سیگار کشیدن
- نژاد و وضعیت اقلیمی: افراد سفید پوست، به طور عمده افرادی که از تبار شمال اروپا هستند بیشتر احتمال دارد به بیماری ام اس مبتلا شوند.
بیشترین میزان شیوع این بیماری در کشورهایی مانند کانادا، شمال آمریکا، جنوب- شرق استرالیا و اروپا مشاهده می شود.

*** تشخیص
با وجود اینکه هیچ آزمایش مشخصی برای ام اس وجود ندارد اما این بیماری اغلب زمانی تشخیص داده می شود که احتمال ابتلا به سایر بیماری هایی که همین علائم و نشانه ها را دارند، رد می شود.
برای تشخیص ام اس به یک معاینه کامل عصبی و سابقه پزشکی نیاز است . آزمایش های زیر نیز به تشخیص این بیماری کمک می کنند:
- آزمایش های خون برای کمک به رد سایر بیماری هایی که علائم مشابه دارند
- اسکن ام.آر.آی برای شناسایی هر گونه ضایعات ممکن است در مغز و نخاع
- پونکسیون کمری (یک روش نمونه برداری از مایع مغزی- نخاعی)، برای تست مایع کانال نخاعی برای تشخیص آنتی بادی ها یا سایر عفونت ها
- آزمایش هایی که سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط سیستم عصبی را در واکنش به
محرک ضبط می کنند

*** درمان های ام.اس
درحالیکه هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد اما درمان هایی هستند که می توانند به مدیرت علائم این بیماری کمک کنند و به افراد مبتلا کمک کنند که سریعتر از حملات این بیماری بهبودی یابند. با این حال برخی افراد مبتلا به علائم بسیار خفیف این بیماری به هیچ شکلی از درمان نیاز ندارند.
درمان هایی که برای ام اس تجویز می شوند عبارتند از :
- درمان هایی برای اصلاح پیشرفت عود مرحله ای ام اس
- کورتیکواستروئیدها به منظور کاهش التهاب عصب
- داروهایی برای کاهش خستگی
- ورزش های کششی و استقامتی
-شل کننده های عضلانی برای از بین بردن سفتی عضلات یا اسپاسم، به ویژه در پاها
-داروهایی برای مشکلات مرتبط با MS، مانند افسردگی، اختلال عملکرد جنسی، و روده یا کنترل مثانه

صفحه1 از5

تماس با پزشک کشیک

  • آدرس : کاشان. بلوار قطب راوندی. مجموعه بیمارستان شهید بهشتی. بیمارستان فوق تخصصی آیت الله یثربی (ره)
  • ایمیل : info@yasrebihospital.ir
  • فکس : 55621530-031
  • تلفن  : 45 الی 55621532-031